Ústavní soud zrušil část zákona o EET

651942-top_foto1-gohfc

https://ekonomika.idnes.cz/ustavni-soud-elektronicka-evidence-trzeb-zruseni-eet-pfj-/ekonomika.aspx?c=A171215_080802_ekonomika_fih

https://byznys.ihned.cz/c1-65991970-ustavni-soud-zrusil-cast-zakona-o-eet-evidenci-napriklad-nebudou-podlehat-platby-kartou

https://www.novinky.cz/domaci/457945-ustavni-soud-zrusil-cast-zakona-o-eet.html

Odpůrci EET se radují. Ústavní soud zrušil část zákona o evidenci tržeb. Jako celek obstál. Třetí a čtvrtá vlna, do níž se mají napřesrok zapojit třeba řemeslníci, právníci či účetní, se však minimálně zpozdí. Na účtenkách se také nebudou moci uvádět rodná čísla podnikatelů. Pohroma pro dodavatele pokladen, kteří se chystali na velký nápor a mají naskladněno.

Třetí a čtvrtá vlna se zpozdí

Třetí a čtvrtá vlna, do níž se mají napřesrok zapojit třeba řemeslníci, právníci či účetní, se však minimálně zpozdí.

Bezhotovostní platby jsou dohledatelné 

„Účelem zákona je lepší dohledatelnost hotovostních i jim podobných plateb. Uvedené však neplatí pro platby uskutečněné bezhotovostním převodem. Tyto tržby jsou poměrně dobře dohledatelné a není tedy dostatečně silný a legitimní zájem státu na jejich plošné evidenci,“ konstatovalo plénum ÚS se soudcem zpravodajem Josefem Fialou.

Fyzické osoby nebudou muset na účtence uvádět DIČ

Soudci se rozhodli také zrušit povinnost uvádět na účtence daňové identifikační číslo poplatníka DIČ. „To v případě, že jde o fyzickou osobu, obsahuje jeho daňové číslo. Z něho lze totiž zjistit stáří poplatníka nebo datum jeho narození. Takové řešení není dostatečně šetrné k právu na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním osobních údajů,“ vysvětlil Fiala.